top of page

Truhlářská výroba designového nábytku

  Jan Ficek Dřevovýroba, založeno r. 1946

KOLEKCE INTARZOVANÉHO NÁBYTKU ABORIGINAL

Umělecká kolekce nábytku vyrobeného podle návrhů světoznámého architekta a designéra Bořka Šípka je inspirována uměním a filozofií australských Aboridžinců, jednotlivé kusy jsou pojmenovány podle aboridžinských bohů, kteří dle legend stojí za vznikem světa. 


K výrobě skládací židle a knihovny z této kolekce nábytku bylo použito bukového masivu, který je odýhován exotickými dřevinami - padoukem a eukalyptem, který je v Austrálii domácí. Přední části nábytku jsou sofistikovaně intarzovány dýhou ořechu polárního a ořechu afrického. 


Noční stolek Somnus  je pojmenován příznačně latinským slovem pro spánek.  Díky použití skla pro nohy stolku a úchytku, působí stolek velice jemně. Dalším kusem této kolekce je vitrína Tulip, která svým tvaroslovím navazuje na knihovnu i noční stolek. Její návrh vznikl na zakázku pro stejnojmenný hotel v Bratislavě. 

Při výrobě nábytku z této kolekce byla taktéž použita technika intarzie, což je skládání dýh s odlišnou barvou a strukturou do formy obrazu. Na technice intarzie zejména vynikne technologická a řemeslná náročnost a vysoký podíl ruční práce. Kolekce krásně znázorňuje možnosti ve výrobě nábytku jak v použitých dýhách a intarziích, tak ve tvarosloví jednotlivých kusů. 

bottom of page