top of page

Truhlářská výroba designového nábytku

  Jan Ficek Dřevovýroba, založeno r. 1946

NA NAŠICH NÁBYTKOVÝCH KOLEKCÍCH JSME SPOLUPRACOVALI S TĚMITO ARCHITEKTY:

PROF. DR. ING. ARCH. BOŘEK ŠÍPEK

Bořek Šípek Archilles

Bořek Šípek byl světoznámý architekt, designér, výtvarník a vysokoškolský profesor. Svým záběrem renesanční člověk a založením kosmopolita.

Po absolvování umělecké průmyslovky v Praze odešel roku 1968 do Německa, kde vystudoval architekturu a filosofii. Roku 1983 přesídlil do nizozemského Amsterdamu, kde vznikl jeho první ateliér – Studio Šípek. Od té doby spolupracoval s prestižními designérskými firmami jako je Driade, Vitra nebo Rosenthal.

Za svou práci získal řadu ocenění – v r. 1983 německou Cenu za architekturu, v r. 1991 titul Rytíř umění a literatury Francouzské republiky a v r. 1993 holandskou Cenu za užité umění a architekturu prince Bernharda. V roce 2016 byl uveden do Síně slávy českého designu v rámci udílení cen Czech Grand Design.

Mimo jiné navrhoval i butiky pro módního návrháře Karla Lagerfelda. V Čechách se stal známým poté, co ho první český prezident Václav Havel jmenoval hradním architektem. Mezi další zajímavé zakázky bezesporu patří výstavní pavilon pro Škoda auto v německém Wolfsborgu pro EXPO 2000, VIP prostor Letiště Václava Havla zvaný Crystal Lounge, nebo jeden z posledních projektů - bytový a komerční komplex pro čínský Fo-Šan. Dále navrhl za svůj život bezpočet skleněných objektů a nábytku. Mezi posledními významnými projekty je důležité zmínit pamětní místo věnované Václavu Havlovi – Lavičku Václava Havla, což je projekt sítě veřejných míst pro vedení dialogu v demokratickém duchu.

Jeho umění je zastoupeno v mnoha soukromých sbírkách, ale i předních světových galeriích jako například v New Yorku, v Soulu, v Paříži, v Londýně či v Šanghaji.

ING. ARCH. TEREZA ŠAŠKOVÁ

Tereza Šašková se architektuře a designu věnuje od začátku svého studia na Fakultě architektury ČVUT. V rámci studia prošla zajímavými ateliéry vedenými předními českými architekty, jako je doc. Ing. akad. arch. Jan Šépka nebo prof. Ing. arch. Ladislav Lábus, Hon. FAIA, u kterého i absolvovala.  Jak sama říká: ”Studium na Fakultě architektury mne vedlo především k samostatnosti a k tvůrčímu a invenčnímu myšlení a navíc mne naučilo to, že každý úkol je řešitelný.”
Pro větší rozvoj znalostí a rozšíření obzorů se účastnila několika zahraničních stáží. Například absolvovala jeden semestr v oboru Interior Architecture na Cork Institute of Technology v Irsku,  nebo se na Politecnico di Milano v Itálii zúčastnila intenzivního kurzu zaměřeného na nízkoenergetické a udržitelné domy. 
Největší zkušeností pro ni však byla práce ve vídeňské architektonické kanceláři COOP HIMMELB(L)AU, kde byla konfrontována nejen s velkým mezinárodním týmem, ale i velkými mezinárodními projekty pod taktovkou zakladatelů dekonstruktivismu.
Po návratu do Čech začala spolupracovat se špičkami v oboru jako je Bořek Šípek, což ji umožnilo se podílet na velice zajímavých a velice různorodých zakázkách.  
Nyní se jako architektka a designérka specializuje především na návrhy interiérů a nábytku na míru. Zkušenosti má ale i s rekonstrukcemi historických objektů, novostavbami či výstavnictvím. 
V jejím portfoliu lze nalézt řadu klientů, od menších firem po velké společnosti. Ke všem zakázkám však přistupuje se stejným nadšením a dodává, že oceněním je pro ni každý spokojený investor, který sdílí radost z vytvořeného projektu. 
„Architektura je velice tvůrčí a živý obor, který každý den přináší nové výzvy. Mým hlavním cílem je poskytnout profesionální služby, které jsou založeny na intenzivní komunikaci s klienty, návrhu funkčních a osobitých řešení, preciznosti a důrazu na detail, protože „architektura musí pálit”!”

ING. ARCH. TEREZA ŠAŠKOVÁ
+420 732 953 931, tereza@terezasaskova.cz
www.terezasaskova.cz

  • Facebook - Black Circle
  • LinkedIn - Black Circle
  • Instagram - Black Circle
Architektka Tereza Šašková
bottom of page