Truhlářská výroba designového nábytku

  Jan Ficek Dřevovýroba, založeno r. 1946

KOLEKCE INTARZOVANÉHO NÁBYTKU ARCHILLES

 

Kolekce dýhovaného intarzovaného nábytku pro milovníky užitého umění. Všechny kusy nábytku vznikly podle návrhu a ve spolupráci se světoznámým architektem a designérem Bořkem Šípkem, který je znám zejména pro svou práci se sklem, což se projevilo i v detailech nábytku jako jsou úchyty a nebo nohy stolků. Kolekce Archilles, jak název napovídá, je inspirována mýtickým Řeckem a jednotlivé kusy odkazují na postavy z řecké mytologie.

Při výrobě nábytku z této kolekce byla použita technika intarzie, což je skládání dýh s odlišnou barvou a strukturou do formy obrazu. Na technice intarzie vynikne technologická a řemeslná náročnost a vysoký podíl ruční práce, jelikož jednotlivé segmenty dýh musejí být nařezány tak, aby do sebe přesně zapadly. Při ručním skládání a lepení je nutná naprostá soustředěnost a preciznost, aby vznikl obrazec přesně podle návrhu.


Do této kolekce patří pracovní stoly Priamos, první se skleněnými nohami, druhý s dýhovanými, dále kulatý stůl Hera, odkládací stolek Afrodité, skládací stolek a židle Achilles a  Patroklos. Dále knihovny Helena a Paris, barová skříňka se sklopnou deskou Agamemnon a knihovny Hekabé a Odysseus.