top of page

Truhlářská výroba designového nábytku

  Jan Ficek Dřevovýroba, založeno r. 1946

A CO JE TO VLASTNĚ DÝHA?

 

Neustále mluvíme o dýze a dýhovaném nábytku. Nabízíme nepřeberné množství dekorů dýh z celého světa. Uvedli jsme vám důvody, proč zvolit tento povrch. Ale co to tedy dýha vlastně je?

 

Dýha je tenký plát dřeva, jehož tloušťka se pohybuje od desetin po jednotky milimetru (obvykle od 0,3 do 5 mm). Používá se všude tam, kde chceme, aby byl viditelný povrch dřeva. Navzdory tomu, že v Česká republika patří mezi ty více zalesněné státy (lesy pokrývají cca 1/3 území ČR), ve světě je celková situace horší. Neustále dochází k masivnímu odlesňování, zejména v oblastech severovýchodní Asie a jižní Ameriky. Z toho pramení snaha celosvětově snižovat spotřebu masivního dřeva a místo toho využívat dýhu.

 

Dýhu je možné vyrobit ze všech druhů dřevin dostupných na trhu. Vybrat strom, který bude vhodný k výrobě dýhy není jednoduché. K výběru dochází již v lese, případně na pile, kde probíhá zpracování kulatiny. Je nutné, aby kmen neměl výrazné vady, kterými může být například křivost nebo přílišná sbíhavost, suky apod.. S takto vybranými kmeny se zachází speciálně – třídí se zvlášť a jsou dále převezeny ke zpracování, kde následuje samotný proces výroby dýhy.

 

Vždy je nutné kmen odkornit, tedy úplně zbavit kůry, a dále plastifikovat. To znamená, že se kmen nebo jeho část, podle následující technologie, umístí do speciálního zařízení, kde se působením tlaku a vodní páry zvýší vlhkost dřeva a je ho možné snadněji krájet nebo loupat.

 

Krájené dýhy vznikají krájením na k tomu určených strojích, podle orientace materiálu na stroji je možné měnit texturu výsledné dýhy. Pokud je řez veden šikmo po čtvrtině kmene, vznikají dýhy rovnoleté (vlákna dřeva jsou souběžná), pokud je řez veden podélně, vznikají dýhy s tzv. fládrem (vlákna nejsou souběžná, projeví se letokruhy). Nakrájením kmene vzniknou dlouhé pláty dýhy o šířce cca 10-15 cm. Takto vzniklé dýhy se dále distribuují ve svazku, aby nedošlo k promíchání a porušení návaznosti kresby dřeva. Loupané dýhy se vyznačují zajímavější strukturou, protože kmen je uchycen z obou stran, otáčí se kolem své osy a vzniká tak širší plát dýhy, který je nutno dále nastříhat na požadované rozměry.

 

Dále jste mohli slyšet o tzv. modifikovaných dýhách (nebo-li aro dýhách). Jedná se taktéž o ryze přírodní materiál. Vyrábějí se slepením a případným barevním navrstvených dýh do bloků, které se následně pod určitým úhlem krájejí. Modifikované dýhy pak mají kresbu, ke které dopomohl člověk. Jde tedy o umělou úpravu dýhy tak, že výsledná kresba může být jiná než ji vytvořila příroda. Vznikají tak úplně nečekané a vždy velmi zajímavé kresby a textury. Tato technologie se může využít i pro výrobu dýhy, která svou barvou a kresbou bude vypadat jako dřeviny, které jinak není dovoleno těžit.

Modifikovaná dýha je i skvělou volbou pro zákazníky, kteří si přejí dýhu jednolité barvy, kresby, stálé kvality a rozměru.
 

Pro lepší povědomí o přírodních materiálech u dětí a mládeže, vznikl edukační projekt FÍHA?! – DÝHA!, jehož partnery jsme my - Jan Ficek dřevovýroba, Sapeli, Jitona a Danzer Bohemia Dýhárna.

 

Krásné příklady využití originální kresby přírodních dýh si můžete prohlédnout na nábytku z naší kolekce NUX a TWIST. Použitím dýhy šetříme životní prostředí a zároveň dáváme dřevu příležitost vyniknout svou přirozenou kresbou.  

bottom of page