top of page

Truhlářská výroba designového nábytku

  Jan Ficek Dřevovýroba, založeno r. 1946

Jan Ficek Dřevovýroba vystavuje v Galerii dýhy Havlovu vázu

 

Před dvěma lety jsme v naší rodinné továrně v Chrudimi otevřeli Galerii dýhy, která má za cíl osvětu přírodních materiálů, jako je dýha a další dřevěné produkty, a s tím související ochranu životního prostředí.

Tento v České republice unikátní projekt představuje na čtyři desítky exkluzivních dýh nejrůznějších dřevin, jako je ziricote, ipe či dýha briccoli (krájená z dřevěných kůlů pro uvazování lodí v historických mořských přístavech), ale i dalších dýh se zajímavou kresbou, neobvyklou strukturou či historií. Více z těchto dýh můžete nalézt na https://www.jfdspeciality.cz/speciality/.

Dále jsou k vidění impozantní desky z masivního dřeva různých dřevin pro výrobu stolů a dalšího nábytku, a také nábytek z našich kolekcí, na kterém lze dobře prezentovat použití dýhy v praxi, možnosti jejího sesazování i intarzie.

Vystavujeme samozřejmě i naše novinky Grenagloss veneer (dýhované desky s vysokým leskem), JFD 3D Veneer (dýhované desky s 3D strukturou) a JFD Glass Veneer (dýha zalisovaná ve skle). Neméně pozornosti věnujeme digitálnímu tisku na dýhu a nábytek. Tisk ale umíme aplikovat prakticky na všechny druhy plošných povrchů.

Největším „tahákem“ je ale v naší Galerii nyní Havlova váza. Václav Havel vytvořil v roce 2004 nákres vázy, připomínající stonek šípku hustě posetý trny, jako dárek svému příteli Bořkovi Šípkovi k 55. narozeninám. Vázu pojmenoval Neuchopitelný šípek. Bořek Šípek vázu vyrobil spolu se svými sklářskými mistry z Nového Boru, v limitované edici pouhých sedmi kusů, které jsou dnes všechny v soukromých sbírkách. A právě vázu se šťastným číslem 7 lze teď spatřit u nás v Galerii. Možné je to díky spolupráci firmy Jan Ficek Dřevovýroba s Bořkem Šípkem na nábytkových kolekcích Archilles a Aboriginal, přátelství Jana Ficka ml. s Bořkem Šípkem a znalosti jeho díla a sběratelů.

Do naší galerie dýhy pořádáme pravidelné exkurze pro profesionály z oboru. Nyní samozřejmě o sníženém počtu návštěvníků a za pečlivého dodržování vládních nařízení.

Pokud se chcete i vy dozvědět novinky v oblasti zpracování dýhy a nábytku, přijeďte se příště podívat do naší Galerie dýhy a moderního provozu naší továrny. Stačí se přihlásit na nabytek@jfd.cz. Budeme se těšit!

bottom of page