top of page

Truhlářská výroba designového nábytku

  Jan Ficek Dřevovýroba, založeno r. 1946

Knihovna Baiame

 

Baiame je v aboridžinské mytologii bůh, který sestoupil z nebe na zem, aby vytvořil přírodu a krajinu. Dále dal lidem jejich tradice, písně a kulturu.

 

Také knihovna Baiame nabízí kromě uskladnění knih i místo k jejich čtení a odpočinku. V zádech knihovny se nachází posuvná židle. Při jejím sesunutí se navíc odtajní skryté police.

 

Korpus knihovny je tvořen dýhovanými deskami z přírodní tropické dýhy padouk. Přední část i záda knihovny tvoří sofistikovaná ručně sesazovaná intarzie z dýhy ořechu polárního a ořechu afrického s velice specifickou kresbou. Motiv intarzie je inspirován aboridžinským uměním. Austrálské umění spojuje minulost s přítomností. Je to umění o tradicích, mýtech, rituálech a spiritualitě. Různě široké klikaté ornamenty, soustředné kruhy a obdélníky odkazují na kult dřeva a soulad s přírodou a krajinou. Jednotlivé police jsou ze speciálního litého skla.

 

Skládací židle Numakulla

Numakulla byla v mytologii Aboridžinců dvojice nebeských bohů, která vytvořila veškerý život na zemi. Numakulla je velmi svobodný duch a těší se společnosti bohů. Někdy je vyobrazován jako dvojbožstvo někdy jako dva oddělení bozi. Tato paralela odpovídá i dvěma židlím, kde každá sama o sobě může být ve složené poloze obrazem pověšeným na stěně a v rozložené pak židlí jako takovou.

 

Židle je vyráběna z masivního buku. Zadní strana je odýhována eukalyptem, přední pak působivou ručně sesazovanou intarzií z ořechu polárního a ořechu afrického. Motiv intarzie soustředných kruhů a rozbíhajících se paprsků vychází z aboridžinského umění, které v sobě nese posvátné spirituální vědění. Hrany židle jsou domořeny do podoby dekoru eukalyptu.

bottom of page