Truhlářská výroba designového nábytku

  Jan Ficek Dřevovýroba, založeno r. 1946

1/1

Šperky z dýhy

O Adéle Wiesenbergové jste od nás již slyšeli. Tato mladá umělkyně se zabývá designem šperků, k jejichž výrobě často používá i naše dýhy. Jsme rádi, že vám nyní můžeme představit její novou kolekci náhrdelníků a broží s názvem "Nazdar."

Hlavním inspiračním zdrojem pro kolekci byla sgrafita na fasádách domů v rodné obci autorky Uhersku ve Východních Čechách, která vytvořil její předek Alois Mudruňka. Sgrafita s vlasteneckou tématikou se objevují především na důležitých obecních budovách jako je obecní úřad či sokolovna. Ze sokolského pozdravu byl také odvozen název celé kolekce.

1/1

Její předchozí práce na téma Dech získala prestižní ocenění TALENTE PREIS 2017 na tradičním veletrhu šperku v Mnichově v kategorii dřevo. Za mimořádný úspěch se na této prestižní akci považuje už jen výběr mezi vystavující a uveřejnění prací v katalogu. Adéla Wiesenbergová ze stovek přihlášených prací z celého světa získala ocenění za vysokou technickou a uměleckou kvalitu své práce. Porota ocenila především stírání hranic mezi šperkem, oděvem a uměleckým objektem. Dále také křehkost a rafinovaný vztah mezi náhrdelníkem a tělem pod ním, což je pro Adélinu tvorbu typické.

Nová kolekce náhrdelníků a broží je vytvořena z naší ebenové a jasanové dýhy v kombinaci s kovem, ve kterém se objevují detaily motivů ze zmíněných nástěnných sgrafit. 

 

Jednotlivé komponenty šperků jsou do sebe zaseknuty jako jednoduchá stavebnice a doplněny o technický detail zapínání. V práci se tak spojuje tradice a nový přístup zpracování lidové tématiky s technickými detaily.  

Kolekce nyní míří do Galerie Marzee na Graduate show v Nizozemsku. Věříme, že zaujme a držíme palce!

foto: MgA. Tomáš Polák

1/1