top of page

Truhlářská výroba designového nábytku

  Jan Ficek Dřevovýroba, založeno r. 1946

Šperky z dýhy

O Adéle Wiesenbergové jste od nás již slyšeli. Tato mladá umělkyně se zabývá designem šperků, k jejichž výrobě často používá i naše dýhy. Jsme rádi, že vám nyní můžeme představit její novou kolekci náhrdelníků a broží s názvem "Nazdar."

Hlavním inspiračním zdrojem pro kolekci byla sgrafita na fasádách domů v rodné obci autorky Uhersku ve Východních Čechách, která vytvořil její předek Alois Mudruňka. Sgrafita s vlasteneckou tématikou se objevují především na důležitých obecních budovách jako je obecní úřad či sokolovna. Ze sokolského pozdravu byl také odvozen název celé kolekce.

Její předchozí práce na téma Dech získala prestižní ocenění TALENTE PREIS 2017 na tradičním veletrhu šperku v Mnichově v kategorii dřevo. Za mimořádný úspěch se na této prestižní akci považuje už jen výběr mezi vystavující a uveřejnění prací v katalogu. Adéla Wiesenbergová ze stovek přihlášených prací z celého světa získala ocenění za vysokou technickou a uměleckou kvalitu své práce. Porota ocenila především stírání hranic mezi šperkem, oděvem a uměleckým objektem. Dále také křehkost a rafinovaný vztah mezi náhrdelníkem a tělem pod ním, což je pro Adélinu tvorbu typické.

Nová kolekce náhrdelníků a broží je vytvořena z naší ebenové a jasanové dýhy v kombinaci s kovem, ve kterém se objevují detaily motivů ze zmíněných nástěnných sgrafit. 

 

Jednotlivé komponenty šperků jsou do sebe zaseknuty jako jednoduchá stavebnice a doplněny o technický detail zapínání. V práci se tak spojuje tradice a nový přístup zpracování lidové tématiky s technickými detaily.  

Kolekce nyní míří do Galerie Marzee na Graduate show v Nizozemsku. Věříme, že zaujme a držíme palce!

foto: MgA. Tomáš Polák

bottom of page