top of page

Truhlářská výroba designového nábytku

  Jan Ficek Dřevovýroba, založeno r. 1946

Plošné konstrukční materiály a nosiče pro výrobu dřevěného nábytku


O nábytkových površích jsme již psali. Nyní se pojďmě podívat ještě více do hloubky, na vnitřní konstrukční materiál nábytku. Rozdělit je můžeme na dvě základní skupiny:
 


1. Aglomerované desky

 

Základním materiálem pro výrobu je dřevo, které se pro dřevotřískové desky drtí na třísky, pro dřevovláknité se dřevěná surovina mělní na vlákna. Třísky nebo vlákna jsou obalena lepidlem a spojována do desek lisováním při vysokých teplotách.


Dřevotřískové desky jsou u nás běžně označovány zkratkou DTD a jsou v posledních desítkách let historicky nejčastějším používaným nosičem pro konstrukce nábytku.
DTD se dále dělí dle způsobu orientace třísek vůči hlavním plochám, dle použitých příměsí k jejich výrobě a tím i dle jejich vlastností a odolností. Nejčastěji se v nábytku setkáte s DTD s různými povrchy (laminované, dýhované, lakované) a v interiérech se dále vyskytují OSB desky (Oriented Straind Boards) využívané pro techničtější použití například na podlahy a jiné vnitřní konstrukce.

Mezi dřevovláknitými deskami, se zkratkou DVD, se nejčastěji setkáte s členěním na měkké, polotvrdé a tvrdé. Z měkkých DVD, které nesou český obchodní název HOBRA, se nábytek nevyrábí. Jsou ceněné pro své akustické a tepelné izolační vlastnosti. MDF desky (Medium Density Fibreboard), jsou polotvrdé DVD vyznačující se stejnorodou strukturou slisovaných vláken v celém svém průřezu a proto se pro výrobu nábytku používají často na různě frézované a profilované dílce. Tvrdé dřevovláknité desky nesou zkratku HDF (High Density Fibreboard), v našich podmínkách známe z těchto desek sololit a sololak, v běžném nábytku je najdeme sloužit jako dna zásuvek, nebo například zadní desky skříní.

 


2. Desky z masivního dřeva


Překližované a vrstvené dřevěné materiály si na rozdíl od třískových a vláknitých zachovávají přírodní vzhled dřeva.
Překližovaná deska je deska se vzájemně slepenými vrstvami, přičemž směr vláken sousedních vrstev je na sebe kolmý. Ve všeobecnosti jsou vnější a vnitřní vrstvy na obou stranách vzhledem ke středové vrstvě symetricky uspořádány.
Překližka truhlářská má všechny vrstvy z loupaných listnatých a jehličnatých dýh lepených nevodovzdorným lepidlem. Provedení je z jedné dřeviny nebo kombinované. Desky jsou určeny na výrobu nábytku, stavebně truhlářskou výrobu, zařizování interiérů a jiné vhodné použití. Nehodí se do vlhkého a mokrého prostředí.

Překližka vodovzdorná má vrstvy z loupaných listnatých a jehličnatých dýh lepených vodovzdorným lepidlem. Vodovzdorná překližka je určena jako nosná i nenosná deska pro použití ve vlhkém a venkovním prostředí.

Překližovaná deska Multiplex je určena pro použití ve vlhkém a venkovním prostředí. Tato deska se používá jako náhrada bukového masivu na namáhané části nábytku, výrobu schodů, slévárenských modelů, desek pracovních stolů. Překližovaná deska Super Multiplex dýhovaná sesazenkou se používá pro výrobu nábytku, stolařskou výrobu a zařizování interiérů.

Flexibilní ohebná překližka se vyrábí v provedení kombinovaném z exotických dřevin (povrchová dýha ceiba, vnitřní okoumé) jako třívrstvá v tloušťkách 5, 7, a 9 mm. Je určená na výrobu nábytku, stavebně truhlářskou výrobu, zařizování zakázkových interiérů, pro výrobu dalších speciálních výrobků.

Překližovaná lůžková lamela je vrstvené dřevo z dýh, tvarované do oblouku. Lamely slouží k vytváření ložné plochy lůžkového, případně odpočinkového nábytku.

Laťovka truhlářská je konstrukční deska vyrobená oboustranným překlížením laťovkového středu loupanými dýhami. Výrobky z nich jsou určeny pro použití ve vnitřním (suchém) prostředí (nábytek, dveřní zárubně, stavebně truhlářské výrobky apod.). Laťovky jsou základním materiálem, který se dále upravuje dýhováním, lakováním, nátěry a vhodným způsobem se uzavírají hrany. Nehodí se do vlhkého a mokrého prostředí.

Třívrstvá masivní deska (biodeska) je konstrukční deska vyrobená oboustranným překlížením laťkového středu řezanými dýhami. Výrobky jsou určeny pro použití ve venkovním i vnitřním prostředí (nábytek, dveře, zárubně, stavebně truhlářská výroba, namáhané dílce atd.). Třívrstvá masivní deska je konstrukčním materiálem, který se dále může frézovat v ploše a dokončovat lakováním nebo nátěry.

Jednovrstvá masivní deska (spárovka) je konstrukční deska vyrobená slepením vlysů vedle sebe. Vlysy jsou buď v celých délkách, nebo nastavované nekonečným vlysem. Spárovka je nejčastější variantou pro výrobu dostupného masivního nábytku. Na výrobu se používají zejména smrk, borovice, buk, dub, olše nebo javor.

 

(zdroj foto: https://cz.pinterest.com/)

bottom of page