top of page

Truhlářská výroba designového nábytku

  Jan Ficek Dřevovýroba, založeno r. 1946

Chytrá řešení pro malé byty

 

Téma malometrážního bydlení je opět velice aktuální. Ceny za nemovitosti rostou a také došlo komezení maximální výše hypoték. Dalším faktorem je nedávná změna plátce daně z nemovitosti a nedostatek připravených a zahájených rezidenčních projektů, především v důsledku komplikovaného procesu jejich schvalování. Proto je dnes zásadní umět vhodně využít i malé prostory a účelně zacházet s každým centimetrem v  interiéru.

 

Na co všechno musíte myslet, než se nastěhujete do malého bytu?

 

Interiérový design k tomuto trendu nemůže zůstat lhostejným. Maximální využití daného prostoru se jeví jako nutnost k tomu, aby bylo možné v malém bytě dlouhodobě žít. Proto je dobré nechat si poradit od odborníků - interiérových designérů či architektů. Malé prostory jsou pro ně výzvou a často naleznou chytrá a neobvyklá řešení, která nemusí být ani drahá. Například to může být multifunkční a skládací nábytek, zakomponování vysokých stropů do obývaného prostoru, vestavění úložných prostor či nestandardní využití rohů.

 

Jak rozčlenit interiér?

 

Základem je vycházet z dispozice bytu. Do jednoho pokoje se často musí vměstnat všechny interiérové funkční zóny. Nezapomínejte je však oddělit. Rozčlenit jednu místnost na více zón lze například jednotlivými kusy nábytku, paravany, průhlednými skleněnými polopříčkami a nebo závěsy. Je třeba dobře zvážit, zda mají předěly vést až ke stropu, a také jakou mají přesně plnit funkci - zda jen optickou nebo i akustickou. Pokud jen optickou, často stačí i část stěny vymalovat jinou barvou či použít tapetu. Jednotlivé zóny by mělo být možné také zvlášť nasvítit. Svítidla by měla být zvolena dle funkce zóny a  typu činností, které tam budou prováděny.

 

Jaké materiály volit?

 

Do malých prostorů je obecně vhodné volit světlé neutrální povrchy a zbytečně nekombinovat příliš druhů dekorů. Výrazné a tmavé akcenty můžete do místností vnést pomocí doplňků či zajímavých detailů Oblíbeným trikem je používání velkoplošných zrcadel a lesklých odrazivých povrchů, které dokáží prostor opticky zvětšit.

Na malé ploše rychleji vzniká dojem nepořádku. Z toho důvodu je vhodné volit nábytek s plnými dvířky, za kterými se jednotlivé věci schovají a prostor bude působit uklizeněji. Pokud rozkládací nábytek zrovna nepoužíváte, mějte ho ve složené formě. Taktéž doplňky by se měly volit s rozvahou, jelikož u malých bytů obzvláště platí, že méně je více.

Kolik nábytku doopravdy potřebuji?

 

S maximálním využitím prostoru souvisí především nábytek. Nejlepší variantou je nechat si vyrobit nábytek na míru. Jedině tak totiž můžete mít jistotu, že do vašeho prostoru perfektně zapadne. Solitérní nábytek je vhodné volit co nejsubtilnější, aby nepůsobil příliš masivním dojmem.

 

Protože se výrobou nábytku a interiérovou tvorbou zabýváme každý den, umíme navrhnout to nejlepší řešení pro vaši situaci. Sledujeme za vás nejnovější trendy, technologie a materiály. Více o tom jak přesně spolupráce při výrobě nábytku na míru nebo návrhu interiéru probíhá, si můžete přečíst u nás na webu.

 

Díky poctivé ruční práci a propracovaným detailům vám náš nábytek vydrží o mnoho déle než ten, který produkují závody po stovkách kusů denně. Využitím našich služeb určitě ušetříte čas, který byste jinak strávili složitým hledáním kompromisů.

bottom of page